Karta ratownicza pojazdu

 

Wakacje to okres wzmożonego ruchu na drogach, przemieszczamy się do upragnionego wakacyjnego celu. Nasze szczęście może niestety przerwać nieprzewidziane zdarzenie, jakim jest wypadek drogowy. Pośpiech, brawura, zły stan techniczny pojazdu, niewłaściwe zachowanie innych uczestników ruchu drogowego – to kilka przykładów przyczyn wypadku. Statystyki w tym zakresie są nieubłagalne. W 2015 roku zarejestrowano 32967 wypadków, z czego najwięcej odnotowano w lipcu, sierpniu oraz grudniu. W 2016 roku liczba wypadków wzrosła do 33664, co oznacza wzrost na poziomie 2,1% w stosunku do roku poprzedniego. W 2016 roku również dominującymi miesiącami był lipiec oraz sierpień.

W chwili wypadku najważniejszym staje się czas, w jakim udziela się poszkodowanym pomocy. Na całym świecie podejmowane są działania, których celem jest skrócenie tego czasu do niezbędnego minimum. Co raz to nowsze wyposażenie pojazdów ekip ratunkowych, szkolenie personelu to główne obszary działań. Oprócz tego podejmowane są również inne przedsięwzięcia, jednym z nich są karty ratownicze pojazdu – rescue sheet.

Czym jest karta ratownicza pojazdu?

To zestandaryzowana informacja zawarta na arkuszu A4, która przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi, najważniejszymi z  punktu widzenia ratownictwa – elementami pojazdu. Do tych elementów zalicza się m.in.: miejsca wzmocnień karoserii, rozmieszczenie poduszek bezpieczeństwa, gazowych napinaczy pasów. Karta pojazdu jest przygotowana dla pojazdu danej marki, modelu. Jak podaje Związek Dealerów Pojazdów – wyposażenie pojazdu w kartę może skrócić czas akcji ratunkowej nawet o 30%.

Jak zdobyć kartę ratowniczą?

Odwiedź stronę www.kartyratownicze.pl i odszukaj miejsce (stację dealerską, serwisową) w twojej najbliższej okolicy, gdzie możesz zgłosić się po kartę i nalepkę na przednią szybę pojazdu.

Przykładowa karta ratownicza pojazdu, źródło: www.kartyratownicze.pl 

Mam kartę i nalepkę, co dalej?

Kartę złóż tak, by zmieściła ci się za przednią osłonką przeciwsłoneczną od strony kierowcy. Nalepkę naklej w dolnym, lewym rogu przedniej szyby.

ergonomica