Najbezpieczniejsze dla naszych oczu jest naturalne światło. Mieszkamy i pracujemy jednak w pomieszczeniach, gdzie tego światła jest mało, dlatego musimy rozjaśniać je światłem sztucznym. Od dawna wiadomo, że oświetlenie nie powinno być ani za jasne, ani za ciemne – jedne i drugie ma bowiem niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz bezpieczeństwo.
Optymalne oświetlenie w miejscu pracy
O ile oświetlenie w domach i mieszkaniach zależy od nas samych, o tyle w miejscu pracy o prawidłowe oświetlenie musi zadbać pracodawca. Tak stanowią obowiązujące przepisy m.in. Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy – dział X Bezpieczeństwo i higiena pracy Rozdział VI Profilaktyczna ochrona zdrowia Art. 226 (Dz.U. 2014 poz. 1502 z późn. Zm.). Sztuczne światło, służące do oświetlania stanowisk biurowych i roboczych zaliczane do czynników uciążliwych, dlatego rozmieszczenie opraw, moc i barwa żarówek lub diod określona jest w normach, np. zalecane wartości natężeń światła w poszczególnych pomieszczeniach znajdziemy w PN-EN 12464-1.
Nie za jasno, nie za ciemno
Sprawdzeniu czy oświetlenie spełnia zalecane normy służą pomiary. Pomiary oświetlenia w miejscu pracy Łódź przeprowadza się po oddaniu budynku do użytkowania (warto powierzyć projektowanie i wykonawstwo profesjonalistom), przy tworzeniu stanowisk pracy oraz każdorazowo po modernizacji instalacji (np. po dołożeniu do instalacji dodatkowych opraw, po wymianie żarówek na inną moc), ponadto przepisy prawne nie narzucają polskim pracodawcom częstotliwości przeprowadzania takich badań. W trosce o zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, warto je jednak raz na jakiś czas przeprowadzić. Pomiary nie trwają długo, nie są uciążliwe. Ich koszt zależy od używanego sprzętu, liczby sprawdzanych punktów świetlnych i lokalizacji.
Potrzebujesz pomiaru oświetlenia stanowiska biurowego lub na linii produkcyjnej? Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!