Szkolenie okresowe dla stanowisk robotniczych

AED – automatyczny defibrylator

 

Z pewnością większość słyszałam o defibrylatorze, urządzeniu które za pomocą komunikatów głosowych i wizualnych przeprowadza przez proces przywrócenia krążenia u osoby poszkodowanej. Jest to urządzenie, za pomocą którego ratujący uzyskuje większą szansę przywrócenia funkcji życiowych u poszkodowanego. Urządzenie przez wbudowany moduł analizy EKG pobudza komory serca do działania, do wznowienia krążenia u poszkodowanego.

Użycie defibrylatora nie jest czynnością skomplikowaną, opiera się na włączeniu urządzenia, przyczepieniu elektrod do ciała poszkodowanego zgodnie z zawartą ilustracji. Dalej urządzenie dokonuje analizy rytmu serca poszkodowanego. Jeśli analiza wykaże taką potrzebę – rozpocznie się ładowanie kondensatorów i defibrylacja właściwa po naciśnięciu wskazanego przycisku. Przez cały czas ratującemu towarzyszą komendy głosowe wydawane za pośrednictwem AED, w tym szczególne wskazówki dla zachowania własnego bezpieczeństwa.

AED jest niezwykle ważnym elementem wpływającym na zwiększenie szansy na uratowanie człowieka. Szacuje się, że dzięki jego użyciu udaje się uratować od 47 do 75% pacjentów, u których doszło do zatrzymania krążenia. Wbrew znaczeniu tego rozwiązania, wiele organizacji, instytucji publicznych nadal nie jest wyposażonych w AED. Zdarza się, że nawet jeśli to urządzenie znajduje się w zasobach danej organizacji to nikt nie chce podjąć się jego użycia w wypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia lub urządzenie znajduje się w jakimś niedostępnym miejscu (np. w pomieszczeniu, które jest zamknięte na klucz) lub AED posiada zużyte baterie przez co staje się zupełnie bezużyteczne.

Wskazane jest, by w miejscu gdzie AED występuje znajdowało się stosowne oznaczenie. Przykłady oznaczenia zaprezentowano poniżej:

Oczywistym jest również, że oznaczenie AED nie będzie swoimi rozmiarami przypominać reklamowego bilbordu. Szczytem marzeń będzie jeśli jakiekolwiek oznaczenie AED znajdować się będzie na zewnętrznej tablicy danej organizacji. W większości przypadków wiemy o tym, że dana organizacja posiada AED bo albo ktoś nam powiedział, albo pracujemy w tej organizacji albo byliśmy w tej organizacji jako klienci, petenci. W tym miejscu chcielibyśmy zainteresować Państwa stroną www.ratujzsercem.pl. Jest to prosta wyszukiwarka najbliższych lokalizacji AED. Po wskazaniu swojej lokalizacji można odszukać najbliższy punkt z AED. Miejsca położenia AED są podzielone na punkty czynne całodobowo, punkty czynne w określonych godzinach, punkty gdzie AED dostępne jest tylko dla pracowników danej organizacji, punkty mobilne, punkty nieczynne.  Za pośrednictwem tej samej strony można zarejestrować AED które sami posiadamy. Jest to bardzo ciekawa propozycja, wpływa na zwiększanie świadomości i prawdopodobieństwa skutecznego udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

ergonomica