Wypadek w pracy to wydarzenie, które uruchamia, a przynajmniej powinno uruchomić cały ciąg postępowań według ustalonych procedur. Przede wszystkim żaden uraz, krwotok, omdlenie, utrata przytomności itp. nie może być zatajone – pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć miejsce wypadku i powołać zespół powypadkowy, którego zadaniem m.in. jest sporządzenie dokumentacji.
Dokumentacja powypadkowa
Protokół powypadkowy musi powstać. Jest to jeden z obowiązków pracodawcy – brak protokołu skutkuje w najlepszym wypadku karą grzywny. Dokumentacja powypadkowa Łódź według wzoru z 2019 roku powinna powstać w najpóźniej w terminie 14 dni od zgłoszenia wypadku (§ 9 rozporządzenia Rady Ministrów). Jeśli wypadek był śmiertelny lub w wyniku jego następstwa poszkodowany poniósł ciężkie obrażenia, powinna zostać dostarczony w trybie pilnym do inspektora pracy. Rzetelne:
- zbadanie okoliczności i przyczyn wypadku,
- zebranie wyjaśnień i zeznań świadków,
- przedstawienie szkiców, zdjęć, nagrań z miejsca wypadku,
- sklasyfikowanie wypadku,
jest istotne dla bezproblemowego przebiegu postępowania. Właściwie przygotowana dokumentacja powypadkowa Łódź w przypadku sporu pracodawcy z pracownikiem może stanowić dowód w ZUS, w Sądzie pracy lub w Państwowej Inspekcji Pracy.
Jak sporządzić poprawnie dokumentację powypadkową?
Podczas postępowania wypadkowego łatwo o błąd – jest to sytuacja stresująca, niecodzienna. Błędy mogą być kosztowne, mogą pociągnąć za sobą cały szereg innych, nieprzyjemnych dla pracodawcy wydarzeń. Dlatego istotne jest, by wiedzieć jak postępować w takich wypadkach co i jak zrobić. Wiedzę tę oraz praktyczne umiejętności można zdobyć na szkoleniach organizowanych przez specjalistów zatrudnionych w Ergonomica. Specjaliści nie tylko szkolą, ale w razie potrzeby udają się na miejsce i przeprowadzają postępowanie powypadkowe.
Zapraszamy pracodawców, przedstawicieli zespołów powypadkowych (pracowników i instruktorów BHP) na szkolenia, a firmy, które poszukują specjalistycznego wsparcia do współpracy!